Rada Fundacji Auschwitz-Birkenau to organ stanowiący, kontrolny i opiniujący całość prac Fundacji. Zasiadają w niej osoby działające m.in. na rzecz zachowania pamięci o niemieckich nazistowskich zbrodniach, historycy, czy dyplomaci. Część z nich jednocześnie zasiada także w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, organie opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów RP w zakresie ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Zagłady Auschwitz i innych Pomników Zagłady.
Członkowie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau
Marek Zając – przewodniczący
Dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Od 2006 r. sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Marcin Barcz
W latach 2007 - 2015 w Biurze Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Od 2015 sekretarz Katedry Władysława Bartoszewskiego Collegium Civitas. Członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Daniel Benjamin (USA)
Prezes American Academy w Berlinie. Członek Rady United States Holocaust Memorial oraz rad doradczych kilku organizacji pozarządowych.
Eleonora Bergman
Była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich, a także członek Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej ds. nowej wystawy głównej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Jacek Kastelaniec
Współzałożyciel Fundacji Auschwitz-Birkenau, były dyrektor generalny.
Serge Klarsfeld (Francja)
Historyk, prawnik, wiceprezes Fondation pour la Mémoire de la Shoah (Fundacja Pamięci Shoah). Jest również przewodniczącym Fils et Filles des Déportés Juifs de France (Stowarzyszenie Synów i Córek Żydów Deportowanych z Francji). Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Edward Kosakowski
Kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Hannah Lessing
Sekretarz Narodowego Funduszu Republiki Austrii dla Ofiar Narodowego Socjalizmu. Od maja 2001 r. zarządza Funduszem Rozliczenia Ogólnego dla Ofiar Narodowego Socjalizmu, a od 2010 r. Funduszem na rzecz Odnowy Cmentarzy Żydowskich w Austrii. Uczestniczyła w negocjacjach dotyczących kwestii odszkodowań w ramach Wspólnego Oświadczenia podpisanego w Waszyngtonie w styczniu 2001 roku. Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Paweł Machcewicz
Historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowca w Collegium Civitas. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 2012 r. członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Zbigniew Nosowski
Były współprzewodniczący, a obecnie zastępca przewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Redaktor naczelny miesięcznika „Więź”. Współzałożyciel i przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich.
Kardynał Grzegorz Ryś
Metropolita łódzki, a wcześniej biskup pomocniczy krakowski – od lat zaangażowany jest w działania na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Był członkiem istniejącej do 2018 r. Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP.
Jürgen Rüttgers (Niemcy)
W latach 1994-98 Minister Edukacji w rządzie Helmuta Kohla, a w latach 2005-2010 premier landu Nadrenia-Północna Westfalia.
Józef Wancer
Przez 23 lata wiceprezes Citibank of New York, były prezes Zarządu Raiffeisen Centrobank w Warszawie, przez 10 lat prezes Banku BPH. Obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej Banku BGŻ BNP Paribas.
Roman Rewald
Roman Rewald jest polskim i amerykańskim prawnikiem, oraz adwokatem licencjonowanym w Michigan, USA. Jest emerytowanym partnerem nowojorskiej firmy Weil, Gotshal & Manges. Aktywnie doradzał w tworzeniu znanych instytucji dobroczynnych, w tym Muzeum Historii Żydów w Polsce POLIN, Fundacji Auschwitz-Birkenau i wielu innych. Jest członkiem Rady Fundacji w American Friends of Polin Museum w Nowym Jorku oraz Przewodniczącym Rady Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce. Przez kilka kadencji był Prezesem Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Jest członkiem Rady Instytutu Auschwitz Birkenau. Obecnie kontynuuje praktykę prawniczą jako aktywny, kwalifikowany w Unii Europejskiej mediator i prezes Centrum Mediacji Lewiatan w Warszawie. Jest również arbitrem wpisanym na listy znanych, międzynarodowych sądów arbitrażowych. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta za wkład w ekonomiczną transformację w Polsce. Utrzymuje dom w Warszawie i mieszka w Ann Arbor, Michigan