Dzięki wsparciu technologicznemu Orange Polska,  Muzeum Auschwitz zyska nowoczesną infrastrukturę zapewniającą szybki i wydajny dostęp do Internetu: 5G/4G, światłowodowy, a także łączność bezprzewodową na terenie całego Miejsca Pamięci. Stanie się ono w ten sposób jeszcze bardziej dostępne, także dla tych, którzy nie mogą odwiedzić go osobiście. List intencyjny w tej sprawie podpisali 14 września przedstawiciele Orange oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundacji Auschwitz-Birkenau. 

Dzięki temu edukacja zdalna na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady prowadzona z autentycznego terenu Miejsca Pamięci dla całego świata możliwa będzie na jeszcze większą skalę.

– Samą istotą pamięci, jest wielkie zapytanie o przyszłość. Auschwitz-Birkenau, jako Miejsce Pamięci, stało się dla Europy i świata punktem odniesienia, kluczem dla zrozumienia naszego doświadczenia, dla mądrego budowania wizji XXI wieku wolnego od antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i innych ideologii osadzonych w nienawiści – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Bez wiedzy o przeszłości, świat będzie niepełny, pozbawiony narzędzi kształtujących w ludziach cenne wartości i postawy. Dlatego naszym obowiązkiem jest strzeżenie tej pamięci, bez względu na kraj i miejsce na mapie. A technologie mają ogromną moc, potrafią pokonać granice. Jesteśmy dumni, że uczestniczymy w przedsięwzięciu o tak ważnym, globalnym znaczeniu. Wspieramy je, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za przyszłość – powiedział Stéphane Richard, prezes Grupy Orange.

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau to najczęściej odwiedzane muzeum tego typu na świecie. W ostatnim roku przed wybuchem pandemii tereny byłego obozu odwiedziło ponad 2,3 miliona osób z całego świata. W 2020 roku, z powodu pandemii i długiego zamknięcia historycznej przestrzeni, liczba odwiedzających była aż 5 razy mniejsza.

Dlatego Muzeum Auschwitz i Fundacja Auschwitz-Birkenau, we współpracy z izraelską firmą AppsFlyer, stworzą innowacyjne narzędzia, dzięki którym już niebawem miliony ludzi zyskają dostęp do edukacji m.in. za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania. Dzięki temu Miejsce Pamięci oraz jego dziedzictwo staną się powszechnie dostępne, także dla tych, którzy w inny sposób nie mieliby możliwości wziąć udziału w takim doświadczeniu.

– Fundacja Auschwitz-Birkenau została powołana, by chronić autentyzm Miejsca Pamięci Auschwitz. Tę misję wspierają dziesiątki państw, samorządów, firm i darczyńców prywatnych z całego świata. Jednak pandemia COVID pokazała, jak ważne jest rozwijanie działań technologicznych wspierających misję edukacyjną Muzeum na poziomie globalnym – powiedział Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

– Dlatego wspólnie z liderami nowoczesnych rozwiązań mobilnych – Appsflyer i Diskin – pracujemy od roku nad odpowiednimi narzędziami. Ich działanie wymaga jednak wydajnej łączności internetowej. Ciesze się, ze dzięki partnerstwu z Orange osiągniemy ten cel i pokażemy, że pamięć o wspólnym dziedzictwie, w tym jego najciemniejszym rozdziale, pozostaje odpowiedzialnością naszego pokolenia – dodał

Na całym terenie Miejsca Pamięci Orange Polska zapewni nowoczesną i wydajną infrastrukturę – zarówno światłowodową, jak również mobilną 5G/4G oraz sieć bezprzewodową. 

– Jestem dumny, że Orange Polska jest partnerem tego ważnego przedsięwzięcia. Dzięki działaniom Muzeum i Fundacji Auschwitz-Birkenau, możemy zmierzyć się i wyciągnąć lekcję z bardzo bolesnego rozdziału najnowszej historii. Będziemy razem pracować, aby zasilić tę cenną inicjatywę najlepszą technologią – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

– Pandemia, która była inspiracją dla tej inicjatywy, pokazała także nierówności w dostępie do narzędzi cyfrowych. Zdajemy sobie sprawę, że jako sieć numer 1 w Polsce możemy zrobić wiele, i wiele też robimy, by walczyć z wykluczeniem. Dla mnie ten projekt reprezentuje właśnie te wartości, szacunek oraz inkluzywność – podkreślił Julien Ducarroz.

Misję edukacyjną Muzeum realizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Głównym obszarem działalności Centrum są programy edukacyjne, które na podstawie dziejów i doświadczenia Auschwitz, mają na celu wzbudzanie świadomości i kształtowanie postawy odpowiedzialności w dzisiejszym świecie.

Większość odwiedzających Miejsce Pamięci poznaje historię Auschwitz dzięki przewodnikom-edukatorom Muzeum mówiącym w ponad 20 językach. Tak duża liczba języków oprowadzania jest rzeczą wyjątkową na skalę światową. Zwiedzanie z edukatorem daje najpełniejszą możliwość poznania autentycznej poobozowej przestrzeni i losów ofiar obozu.

Zachowanie autentyzmu Miejsce Pamięci od 2009 r. wspiera Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest tworzenie i zarządzanie Funduszem Wieczystym, z którego zyski przeznaczone są na konserwację wszystkich pozostałości po Auschwitz dla przyszłych pokoleń