Premier Szwecji Stefan Löfven zdecydował o zwiększeniu wsparcia tego kraju dla Fundacji Auschwitz-Birkenau o 5,5 miliona koron szwedzkich.

– Zrozumienie tego, co się stało w Auschwitz jest ważne (...). Składam osobistą obietnicę działań na rzecz zachowania pamięci Holokaustu i zwalczania antysemityzmu – podkreślił Löfven podczas konferencji prasowej.

– Ważne, żeby zachować to najbardziej rozpoznawalne miejsce Holokaustu, tak by kolejne pokolenia budowały przyszłość na wiedzy, refleksji i pamięci o tragicznej przeszłości – napisała na Twitterze szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Informację o zwiększeniu szwedzkiej darowizny z 2 do 7,5 miliona koron przekazano 13 października podczas Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak ważną decyzję rząd Szwecji ogłosił podczas Forum Pamięci w Malmö. To krok zdecydowanie zbliżający nas do zabezpieczenia konserwatorskiego Miejsca Pamięci Auschwitz. Bardzo liczę na to, że inne państwa, z którymi prowadzimy rozmowy, zdecydują się na wsparcie misji Fundacji. To niezwykle ważny wyraz naszej wspólnej odpowiedzialności za jedno z najważniejszych dla świata miejsc, które upamiętnia ofiary i ostrzega nas przed konsekwencjami ludzkiej nienawiści – powiedział dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.

Kapitał Wieczysty tworzony i zarządzany przez Fundację Auschwitz-Birkenau został wsparty już przez blisko 40 krajów. Celem Fundacji jest zgromadzenie co najmniej 176 milionów euro. Zyski z inwestowanego Kapitału przekazywane są na konserwację Miejsca Pamięci Auschwitz.