3 lutego podpisano umowę o wsparciu finansowym Malty dla działań edukacyjnych Fundacji Auschwitz-Birkenau, w szczególności projektu zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz online z przewodnikiem. 

Umowę podpisali ambasador Malty w Polsce Marisa Farrugia, prezes FAB i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński oraz dyrektor generalny FAB Wojciech Soczewica.

– Darowizna jest znakiem solidarności z Fundacją, a także świadczy o zaangażowaniu Malty w walkę z antysemityzmem. Malta będzie nadal w pełni wspierać działania mające na celu zapobieganie i eliminację wszelkich form rasizmu, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji  powiedziała ambasador Malty w Polsce Marisa Farrugia.

Malta jest drugim po Księstwie Monako krajem, które wsparło działania edukacyjne Fundacji.

Specjalna aplikacja, dzięki której przewodnicy Miejsca Pamięci będą mogli oprowadzać na żywo online po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady powstaje dzięki współpracy z izraelskimi firmami Appsflyer i Diskin. Projekt powinien zostać uruchomiony w 2023 r. 

Realizację projektu umożliwia także wsparcie firmy Orange, która zapewniła stabilny i szybki bezprzewodowy dostęp do internetu na całym terenie Miejsca Pamięci.