Tajwan przeznaczy 50 tysięcy dolarów na finansowanie realizowanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Auschwitz specjalnego programu stypendialnego dla ukraińskich konserwatorek, które zmuszone zostały do emigracji ze swojego kraju.

Ten szczególny projekt został uruchomiony w marcu 2022 r., w sytuacji, kiedy setki tysięcy obywateli Ukrainy uciekało do Polski z powodu rosyjskiej agresji.

Porozumienie w tej sprawie podpisali 14 grudnia 2023 r. w Warszawie Szefowa Biura Przedstawicielskiego Tajpej Sharon S. N. WU, prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński oraz dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.

– Choć geograficznie odległe, Tajwan, Polskę i Ukrainę łączy głęboka więź poprzez nasze zaangażowanie w edukację, demokrację i dążenie do pomyślnej przyszłości. Nasze wsparcie pozwoli na kontynuowanie programu stypendialnego FAB przez kolejny rok – podkreśliła Sharon S. N. WU.

Ukraińskie konserwatorki pracują w Muzeum przy zabezpieczaniu pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Program umożliwia także szkolenia zawodowe oraz integrację na rynku pracy.

Wcześniej projekt stypendialny wsparły również Niemcy.

Finansowanie zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz to główne zadanie Fundacji Auschwitz-Birkenau.