Amerykański nauczyciel Theodore Kempinski został Konsulem Honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Stanach Zjedoczonych. Będzie on wspierał działania podejmowane przez Dyplomację Pamięci Muzeum Auschwitz przede wszystkim w stanie Massachusetts. 

Haverhill High School w Massachusetts, której nauczycielem jest Theodore Kempinski, jest pierwszą amerykańską szkołą, która nawiązała współpracę z Fundacją Auschwitz-Birkenau, aby brać udział w zwiedzaniu online Miejsca Pamięci Auschwitz poprzez platformę „Auschwitz. In Front of Your Eyes”.

– Jestem nauczycielem historii w szkole średniej z 25-letnim doświadczeniem. Poświęcam obecnie dużą część mojego życia na budowanie i poprawę relacji z organizacjami zajmującymi się edukacją na temat Holokaustu. Jako nauczyciel poświęciłem swoją karierę wzmacnianiu pozycji uczniów w Haverhill High School. Z biegiem czasu stałem się liderem aktywizmu społecznego na rzecz poprawy wsparcia publicznego dla edukacji w całym stanie Massachusetts – powiedział Theodore Kempinski.

– Teraz wykorzystuję te dwa wielkie doświadczenia w mojej nowej misji: połączenia amerykańskiego systemu edukacji z pierwotnymi źródłami dotyczącymi historii Holokaustu. Mosty budowane między organizacjami naprawdę mogą wpłynąć na życie naszych uczniów – podkreślił.

– Inicjatywa społeczności Haverhill, całego okręgu szkolnego i lokalnej administracji pozwoliła tamtejszym uczniom poznawać historię Auschwitz i Szoa w sposób dotąd dla nich nieosiągalny – powiedział Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Powołanie wręczono podczas konferencji edukacyjnej National Council for the Social Studies, która odbywa się w Bostonie. Bierze w niej udział kilka tysięcy nauczycieli oraz innych osób zaangażowanych w edukację i popularyzację nauk społecznych w Stanach Zjednoczonych. 

– Możliwość spotkania z tyloma nauczycielami jest dla mnie wyjątkową okazją, aby zachęcić wszystkich do wspólnego oglądania zbliżających się obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dzięki temu będą oni mogli być razem z Ocalałymi i razem z nami w swoich szkołach i w swoich klasach – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Szczegóły dotyczące transmisji będą dostępne na stronie 80.auschwitz.org.

Na 104. konferencji NCSS Muzeum i Fundacja przedstawiają możliwości interaktywnej platformy „Auschwitz. In Front of Your Eyes” amerykańskim nauczycielom. Dzięki niej tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady można zwiedzać na żywo w formie online. Oprócz tego prezentowane są inne działania edukacyjne prowadzone prze Dyplomację Pamięci oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Zwiedzanie online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator wykorzystuje materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

Projekt platformy „Auschwitz. In Front of Your Eyes” dedykowanej dla Miejsca Pamięci powstał we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer i DISKIN.

– Udział w konferencji NCSS jest okazją do przedstawienia nauczycielom i edukatorom z całych Stanów Zjednoczonych technologii pozwalającej pracować tutejszej młodzieży z trudną historią Zagłady, która z uwagi na dystans geograficzny może wydawać się odległa. Refleksja na temat mechanizmów nienawiści i dehumanizacji, które symbolizuje Auschwitz, pozostaje dziś niestety niepokojąco aktualna – powiedział Wojciech Soczewica.

– Jednym z zadań miejsc pamięci jest poszukiwanie nowych dróg komunikacji, docieranie do coraz szerszych grup społecznych i przekazywania wiedzy o przeszłości w sposób zachęcający do poszerzenia wiedzy. Dlatego platforma "Auschwitz. In front of your eyes” może odegrać przełomową rolę w budowaniu świadomości wśród amerykańskich uczniów i studentów na temat procesów, które doprowadziły do zbrodni Auschwitz – dodał.

Więcej informacji na temat zwiedzania online znaleźć można tutaj. Szkoły i instytucje edukacyjne, które chciałyby włączyć zwiedzanie online do swoich programów prosimy o kontakt e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Podczas konferencji NCSS odbył się także panel dyskusyjny pt. „Czego Auschwitz może nauczyć nas dzisiaj: Pamięć o Holokauście i jej implikacje dla edukacji w przyszłości”. 

Wzięli w nim udział: Jenn Goss z Echoes and Reflections, organizacji, która współpracuje ze 145 tysiącami nauczycieli i edukatorów w USA, Jeremy Nesoff, dyrektor w bostońskiej organizacji Facing History and Ourselves, która przygotowuje materiały edukacyjne dla nauczycieli, dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński oraz Theodore Kempinski. Moderatorem dyskusji był Wojciech Soczewica. 

Założona w 1921 roku National Council for the Social Studies jest największym stowarzyszeniem zawodowym w USA poświęconym wyłącznie edukacji w zakresie nauk społecznych. NCSS wspiera nauczycieli we wzmacnianiu i promowaniu nauk społecznych.