W czerwcu 2024 roku rozpoczęto realizację Inicjatywy nr 22 pt. „Narzędzia realizacji strategii edukacyjnej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii”.
Projekt realizowany jest we współpracy z norweskim Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi oraz Uniwersytetem SWPS w Warszawie.
Etapy Inicjatywy obejmowały opracowanie, rozwój i ewaluację programów szkoleniowych dla pracowników muzeum. Programy koncentrowały się na zarządzaniu projektami, komunikacji, promocji, edukacji, nowych technologiach i radzeniu sobie z wyzwaniami edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Kolejnym krokiem było przygotowanie podręcznika wdrażania strategii edukacyjnej. Powstało również opracowanie „Auschwitz. In front of your eyes.” Przewodnik dla użytkowników aplikacji, wspierające odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau online. Przewodnik oparty jest na ankietach, spotkaniach i rozmowach z uczestnikami tradycyjnych lub zdalnych wizyt oraz sugestiach doświadczonych osób w pracy edukacyjnej.
Główną część przewodnika stanowią rekomendacje dotyczące przygotowania do wizyty za pomocą aplikacji „Auschwitz. In front of your eyes.” oraz jej podsumowania. Zawiera on także wnioski dotyczące percepcji użytkowników aplikacji, kluczowych narzędzi do edukacji zdalnej i wyzwań związanych z odbiorem informacji cyfrowych. W przewodniku opisano genezę powstania aplikacji, cele, warunki wdrażania oraz techniczne informacje dotyczące jej funkcjonowania i rezerwacji zwiedzania online.
Przewodnik dostępny jest w języku polskim i angielskim.
Inicjatywa finansowana jest w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Więcej informacji na temat Partnerów Projektów znajduje się na poniższych stronach:
https://www.hlsenteret.no/english/
https://swps.pl/
Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Po więcej informacji o Programie i Państwach Darczyńcach zapraszamy na poniższe strony: www.eeagrants.org