Rząd Nowej Zelandii ogłosił przez swoje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Ministry for Culture and Heritage), że przekaże 50 tys. euro na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau.

„Nowa Zelandia przykłada wielką wagę do zachowania w dobrym stanie pozostałości byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przez swoją historię i tożsamość Nowa Zelandia ma poczucie związku z losami byłego obozu, jako miejsca pamięci o Holokauście i wydarzeniach drugiej wojny światowej. Nowozelandzkie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Ministry for Culture and Heritage) przekazując grant na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau pomaga zachować pamięć o Zagładzie, by to miejsce ważne dla historii świata nigdy nie zostało zapomniane” — czytamy w komunikacie przesłanym przez ambasadę Nowej Zelandii w Polsce.