Niemiecki rząd przekaże 120 tysięcy euro na bieżącą działalność biura Fundacji Auschwitz-Birkenau w roku 2010. Umowę w tej sprawie podpisali w Warszawie ambasador Republiki Federalnej Niemiec Michael H. Gerdts oraz prezes zarządu Fundacji Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński.

Celem założonej w ubiegłym roku Fundacji jest stworzenie Funduszu Wieczystego wysokości 120 milionów euro, z którego zyski zapewnią finansowanie długofalowego planu konserwacji terenów Miejsca Pamięci Auschwitz. Do tej pory rząd federalny oraz poszczególne landy Niemiec zadeklarowały wsparcie dla Funduszu wysokości 60 milionów euro, które wpłacane będą w częściach przez pięć lat począwszy od 2011 r. Dodatkowe środki pozwolą na bieżącą pracę biura Fundacji.

— Tworzenie Funduszu jest bardzo czasochłonne. Na porządku dziennym są liczne spotkania, wyjazdy, czy tłumaczenia. Tymczasem dochody z Funduszu Wieczystego pojawią się dopiero za ok. 20 miesięcy. Do tego czasu musimy pozyskiwać pieniądze na codzienną działalność, audyty, czy zebrania ciał statutowych. Decyzja niemiecka umożliwia prace do końca 2010 roku — powiedział Piotr Cywiński.

W 2009 roku rząd federalny Niemiec przekazał na koszty prowadzenia biura Fundacji prawie 40 tysięcy euro.