Federacja Rosyjska przekaże na Fundusz Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau 1 milion dolarów.

W specjalnym komunikacie ambasada Rosji w Warszawie podkreśliła, że międzynarodowe wsparcie dla Fundacji jest „wspólnym obowiązkiem moralnym”, a także „służy misji zachowania pamięci o ogromnej liczbie ofiar obozu nazistowskiego oraz innych przestępstw przeciwko ludzkości".

Docelowo Fundusz Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau ma zgromadzić 120 milionów euro, a odsetki od tej kwoty mają finansować prace konserwatorskie prowadzone w Miejscu Pamięci na terenie największego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady — jedynego tego typu obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do dziś zdołano zebrać deklaracje wsparcia na ok. 100 milionów euro. Wśród państw, które najbardziej zaangażowały się we wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau są: Niemcy, Stany Zjednoczone, Polska, Francja, Austria, Wielka Brytania, Szwajcaria, Izrael, a od teraz także Rosja.

27 stycznia 2013 r., w 68. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w Muzeum oficjalnie otwarto nową wystawę rosyjską „Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie”.