Prawie 350 obozowych pasiaków, które nosili więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, a także 250 tałesów, ubrania cywilne i ubranka dziecięce należące do ofiar obozu, przede wszystkim deportowanych na zagładę Żydów, zostaną przeniesione do zmodernizowanego magazynu na tkaniny. Projekt finansowany były przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

 

– Do chwili obecnej odzież obozowa przechowywana była poskładana w pudłach, a tałesy nawijane były na wałki o małej średnicy zamontowane w drewnianych szafach. Utrzymywanie takiej sytuacji mogło powodować uszkodzenia i wpływać wymiernie na pogorszenie stanu zachowania tkanin. Dlatego w 2014 r. rozpoczęliśmy prace, których celem było stworzenie nowych magazynów na tkaniny, a jego najważniejszą częścią było wykonanie specjalistycznych szaf do przechowywania tkanin, spełniających wszystkie wymogi konserwatorskie – powiedziała Magdalena Emilewicz-Pióro, konserwator, zastępca kierownika Zbiorów Muzeum.

Specjalistyczne szafy są zamykane, lekkie i bezpieczne, wykonane z materiałów trudnozapalnych oraz takich, które nie wchodzą w reakcje z obiektami zabytkowymi. – W szafach zastosowano bardzo różne systemy do przechowywania tkanin tj. wałki, szuflady, półki. Wykonano je z myślą o konkretnym rodzaju obiektów, który będzie przechowywany. Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować procesy destrukcyjne tych bardzo wrażliwych obiektów – dodała Hanna Kubik prowadząca projekt ze strony Muzeum.

Oprócz tego pomieszczenia magazynowe, które posiadają bezpieczny dla zbiorów muzealnych system gaszenia zostały wyremontowane.  

Zakończona właśnie modernizacja tych magazynów to część szeroko zakrojonych inwestycji służących zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa archiwaliom i zbiorom, stanowiącym materialne świadectwo ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wcześniej zmianie poddano system przechowywania waliz.